Blog

Extraliga 2017: Nový systém, rozšíření a favorité Draci Brno

31. 03. 2017

V minulém roce vyhráli Draci Brno snad vše, co se dalo… Od mládežnických kategorií po A-tým dospělých. „Uspokojení rozhodně nejsme. Navíc já nikdy nevypadám spokojeně,“ prohlásil striktně manažer Draků Arnošt Nesňal, podle něhož příprava probíhala tradičně. Hráči se zaměřili na intenzivní trénink pálky, nadhazovači se dostávali do stavu, aby mohli kumulovat počet nadhozů. „Kluci hodně posilovali, měli jsme na to atletického trenéra na kondičku,“ dodal Nesňal.

Základ úřadujících šampionů se roky nemění: Martin Schneider, Jakub Hajtmar, Přemek Chroust, Petr Minařík a Pavel Budský. Posilami Brňanů jsou Američané Wesley Roemer a Terrell Joyce, kteří loni hráli německou ligu. Čím je hra Draků specifická? Zejména robotickou disciplínou. „Daří se nám už dvě dekády, myslím, že náš dračí software funguje. Nezaměstnáváme se nadáváním rozhodčím, polemizování o tom, zda se máme rozběhat jako tým. Máme systém a soustředíme se na hru. V ní mají hráči ale volnost, za zápas dám jeden signál,“ popsal manažer Draků Brno, kteří v pátek v 19:00 na svém stadionu přivítají nováčka Olympii Blansko. Ta byla naposledy v extralize v roce 2008. Naopak zcela poprvé se do nejvyšší domácí baseballové soutěže dostal Třebíč Nuclears, kterého úvodní zápas čeká v pátek na Eagles Praha.

Krčský tým bude spoléhat na pálkaře Matěje Hejmu, který v loňském roce dal nejvíce homerunů, tedy čtrnáct. „Před sezonou jsem udělal změnu – hodně jsem zapojil spodní část nohou. Snažím se uvolnit ruce, které jsem měl křečovité. Nyní generuji sílu hodně z nohou, než rukou. Cítím se dobře,“ dodal Hejma z Eagles Praha, které angažovalo kanadského rodáka Tysona Walkera. „Můj hlavní cíl je pomoci týmu vyhrát titul, vím jak moc si ho Eagles přejí,“ vyhlásil Walker. A dále mají Eagles amerického univerzála Joe Wittiga, rodáka z Kalifornie.

Naopak další pražský celek počítá před sezonou spíše ztráty na své soupisce. Kotlářku Praha opustil klíčový nadhazovač Marek Červenka, pryč jsou také australští pálkaři Mitchell Nilsson a Rayan Battaglia, to Martin Mužík je v USA. Do toho je stále zraněný Jakub Sládek a Marek Minařík. Loňského finalistu by měly doplnit dvě zahraniční posily a v únoru angažoval také reprezentačního trenéra Michala Müllera. „Nebude mi vadit, když rozjezd sezony bude pomalejší. Sílu na úspěch ale rozhodně máme. Čekám hodně od mladíčků,“ dodal Müller.

Na svůj první titul pomýšlí ambiciózní Arrows Ostrava, třetí nejlepší tým loňského roku. Hlavními tahouny je zkušený nadhazovač Boris Bokaj a Aleš Navrátil, který se po roce vrátil ze Skokanů Olomouc. Zahraniční posilou je Devon Ramirez. „Jednoznačně chceme hrát finále, je načase, aby někdo přerušil dvacetiletou šňůru Draků. Máme tým plný mladých naději doplněný o zkušené harcovníky,“ vyhlásil prezident ostravského klubu Radim Kepák.

Hlavně nezopakovat loňský vstup do sezony, ve kterém sedmkrát za sebou prohráli. To je jeden z hlavních cílů pro Techniku Brno, kromě toho, že tým chce určitě mezi nejlepší čtyřku. I proto čtrnáct dní před startem extraligy odcestovala Technika do Itálie. Důvod? Ta nejlepší příprava. „Byl to moc dobrý krok. Skvěle jsme se rozehráli, všichni dřeli,“ pochvaloval si Martin Střítecký, nejlepší polař loňské sezony. Hroši Brno spoléhají na tři americké nadhazovače. David Caroll a Jeff Barto se už ukázali v přípravných zápasech. „Barto je jeden z nejlepších levorukých nadhazovačů v extralize. Třetí by měl do týmu ještě dorazit. Hodně se od nich slibujeme,“ dodal Michal Ondráček.

Systém extraligy? Po vzoru MLB

Obměnou prošel systém baseballové extraligy. V základní části se hrají týmy každý s každým čtyři zápasy, poslední kolo končí 16. července. Místo play-off se uskuteční nadstavba o titul, do které postoupí šest nejlepších. Zde se hraje systém každý s každým dvě utkání. Do finále pojmenované Czech Series postupuje přímo první tým. Druhý a třetí tým v tabulce nadstavbové části si zahraje o postup ve Wild Card Series, tedy v souboji na dvě vítězství. Finále se pak uskuteční na tři vítězná utkání a odstartuje 23. září. Čtyři nejhorší týmy ze základní části se utkají o nadstavbu o extraligy s prvními čtyřmi týmy 1. ligy. Do extraligy postoupí čtyři nejlepší týmy.

Vrcholem bude také ME do 23 let

V letošním roce se v České republice uskuteční řada prestižních baseballových akcí, vrcholem bude Mistrovství Evropy do 23 let. To proběhne od 7. - 13. srpna v Brně na Slovensku a Rakousku. Na turnaj je přihlášeno 16 týmů, nejlepší dva celky si zajistí účast na MS U23 v roce 2018. Mužskou reprezentaci čeká série čtyř baseballových zápasů s Německem v srpnu. Hrát se bude ve městech Heidenheim, Mnichov a Regensburg. Jedná se o první ročník s cílem pravidelných sérií zápasů, vždy jednou ročně se střídavou organizací. Koncem června se ještě uskuteční tradiční Pražský baseballový týden.

Na klubové úrovni budou vrcholem Evropské poháry CEB Cup, od 7. - 11. června proběhnou shodou okolností v Brně a v Praze. V jedné skupině hrané v Brně se kromě domácích Draků představí i týmy z Běloruska, Chorvatska a Švýcarska. V Praze se kromě domácích Eagles představí i týmy z Ukrajiny, Chorvatska a Francie.

Červenka bojuje o MLB

Jediným českým profesionálním hráčem je Martin Červenka, který v roce 2009 podepsal smlouvu s organizací Cleveland Indians, s  finalisty Světové série MLB. V loňském roce byl součástí týmu Lake Country Captains, což je nejvyšší pátá liga. V současné době probíhají přípravy na novou sezonu a rozřazení do lig. „Zatím nemám informace o tom, jakou ligu si zahraji,“ hlásil Červenka z USA.

Nový komentář: