Blog

Jesenická 70 po třicáté

06. 03. 2018

Tento závod, který se běží klasickou technikou, se v roce 2013 vrátil mezi lyžařské maratony po dlouhých 25 letech.

Historie závodu sahá až do roku 1966, kdy proběhl 1. ročník Jesenické 70. Za jeho vznik mohou lidé z okolí pana Zdeňka Zerzáně, který byl chatařem na Vřesové studánce a později dlouholetým náčelníkem HS Jeseníky.

Naposledy se na trati mezi Skřítkem, Alfrédkou, Ovčárnou, Červenohorským sedlem a zpět v Jeseníkách závodilo roku 1988 a pak až v roce 2013. Do roku 1990 proběhlo 24 ročníků, organizovaných pořadateli z OV ČSTV Šumperku a Bruntálu a Horské služby Jeseníky.

Vždy první neděli v březnu se na start postavilo několik stovek závodníků, kteří se museli potýkat nejen s drsnou přírodou, náročnou tratí, ale mnohdy také se stopou, která nebyla strojově upravena. Navíc závodili na lyžích odpovídajících dané době.

Celkem 20x absolvoval tento závod pan Josef Břinčil a z toho se stal 14x vítězem. Tento výkon zaslouží v dnešní době velký obdiv a bude jen těžko překonán.

V současnosti pořadatelé z XC Sport Karlov položili v roce 2013 základ tradici, kterou si Jeseníky zaslouží. Znovu se tak může konat ten nejtěžší lyžařský maraton, který nemá v České republice konkurenci. Je výjimečný nejen převýšením a svou délkou, ale také tím, že vede hlavním hřebenem Jeseníků, kde mnohdy vládnou drsné klimatické podmínky.

Závodí se ve všech věkových kategoriích a je na výběr ze dvou tratí: 70 km a 40 km.

V současné době se závod nepořádá na stejné trase, jelikož se změnily zákony na ochranu přírody. A to bylo také důvodem, proč měl závod tak dlouhou pauzu. Pořadatelé se ale i přesto dohodli s vedením CHKO Jeseníky na trati, která se přibližuje původní J70.

Na trati se pořadatelé vrací k tradici strojově neupravovaných úseků, úprava probíhá pouze ušlapáním nožně. Jsou to zejména krátké spojovací úseky, kde ochrana přírody nedovolí použít k úpravě stop technická zařízení. Tímto je Jesenická 70 velice unikátní mezi dalšími závody.

Na celé akci se podílí obec Malá Morávka, která v zimě strojově upravuje běžecké trasy, a obec Dolní Moravice (Nová Ves).

Letos si pořadatelé připravili pro závodníky změny v místě startu a cíle závodu. Vyjíždět a končit se bude na Nové Vsi. Bude také připraveno kvalitní zázemí, o které se postará lyžařský běžecký areál SKP Olomouc.

Jesenická 70 – to je výzva. Závod, na který rozhodně jen soupaž nestačí, proto neváhejte a zúčastněte se tohoto jedinečného maratonu. Za odměnu Vás čeká zážitek v podobě přejezdu hřebenu Jeseníků, kde budete moci zažít krásnou a jedinečnou atmosféru.

Nový komentář: